Změny v poskytování hypoték

Červen tohoto roku byl zlomový ve změnách v poskytování hypoték. Co se změnilo a proč už na hypotéku každý nedosáhne? Jaké strasti čekají nově žadatele o hypotéku a proč se tak stalo?

Jak je to s hypotékou teď

ČNB zavedla pravidlo, podle kterého mohou nyní banky standardně poskytovat hypotéku do 80% LTV (poměr hypotéky k hodnotě odhadu), výjimečně o 90%. Na příkladu lze uvést tak, že pokud kupujete rodinný domek na vesnici a jeho cena je stanovena na 3 000 000 Kč, a odhadce jej odhadne na méně  - tedy 2 700 000 Kč, můžete dostat hypotéku na dům jen ve výši 2 430 000 Kč. To, co zbývá musíte dofinancovat vlastními penězi nebo to vyřešit jako 100% financování dalším úvěrem.

 

Nové podmínky

A co se tedy mění? ČNB rozhodla zařadit mezi svá doporučení, která musí banky dodržovat, sledování ukazatelů DTI (poměr dluhů k ročnímu čistému příjmu) - neměl by překročit číslo 9 a DSTI (poměr splátek k čistému příjmu) a ten by neměl přesáhnout 45%.

 

Stává se hypotéka jen snem?

Lze říci, že ano. Doteď celkem přísné podmínky, ještě zpřísnily a počítají pro žadatele ještě s větší hotovostí. Což není snadné ani pro jednotlivce natož pro mladé rodiny, které chtějí větší nemovitost třeba ve formě rodinného domu.

 

Např. u České spořitelny mají už dlouhou dobu pravidlo, že výše všech splátek nesmí přesáhnout 50% vašeho příjmu, tedy DSTI musí být nižší jak 50%. Podobně to má nastavena i Hypoteční banka.

 

Uvedeme pro představu na konkrétním příkladu pořízení rodinného domu. Manželka a manžel mají příjem cca 25 000 čistého každý. Mají dvě děti, které již jsou školou povinné. Odhadce nastavil hodnotu domu v částce 5 250 000 - hypotéka je ve výši 90%, což je 4 700 000. Splátka tedy vychází od 19 000 - 23 000 podle banky. Zbytek částky musí mít rodina našetřeno, což určitě nezvládne v nějakém krátkém horizontu, nebo zda někdy.

 

Jednoduše řečeno hypotéky již nebudou tolik dosažitelné a to především pro střední vrstvu, která je hojně využívá pro pořízení vlastního nebo investičního bydlení. Díky pozdější horší dosažitelnost hypotéky tedy doporučujeme, neváhat a nečekat s koupí nemovitosti na později.

Výběr z nabídky domů k prodeji

PRODEJ KRAJNÍHO ŘAD. DOMU, HLUBOKÁ NAD VLTAVOU, ZÁMOSTÍ

PRODEJ KRAJNÍHO ŘAD. DOMU, HLUBOKÁ NAD VLTAVOU, ZÁMOSTÍ
Detail nemovitosti11 990 000 Kč za nemovitost

PRODEJ ŘADOVÉHO DOMU, HLUBOKÁ NAD VLTAVOU, ZÁMOSTÍ

PRODEJ ŘADOVÉHO DOMU, HLUBOKÁ NAD VLTAVOU, ZÁMOSTÍ
Detail nemovitosti9 990 000 Kč za nemovitost

DEVELOPERSKÝ PROJEKT - VILADOMY, ROUDNÉ, DŮM Č. 17

DEVELOPERSKÝ PROJEKT - VILADOMY, ROUDNÉ, DŮM Č. 17
Detail nemovitosti10 450 000 Kč za nemovitost

PRODEJ NOVOSTAVBY RODINNÉHO DOMU 1, KAPLICE

PRODEJ NOVOSTAVBY RODINNÉHO DOMU 1, KAPLICE
Detail nemovitosti7 100 000 Kč za nemovitost